Napisane przez: JACK REACHER | 03/15/2011

Japonia na atomowym grzybie


Jak chyba już każde dziecko wie , Japonię dotknęła najwieksza katastrofa od z górą 140 lat . Trzęsienie ziemi , później tsunami , wstrząsy wtórne i olbrzymia tragedia ludzka pokazują jak kruchym przedmiotem jest człowiek oraz jego miasta i technologie.

Do tego dochodzi jedna za drugą awarię w elektrowniach atomowych . Przypomina się europejczykom Czarnobyl , amerykanom tragedia ze stanu Pensylwania z `79 roku . Zaraz słychać głosy o zasadności inwestowania w technologie dajace energię elektryczną z atomu itd. Na krótko przed trzęsieniem ziemi w japoni dało się słyszeć głosy ze strony np francji czy niemiec o potrzebach zmiany kierunku otrzymywania energii elektrycznej . Kraje te wiodą prym w europie pod względem liczby elektrowni atomowych . Można odnieść wrażenie że znowu „zachód” zaczyna wchodzić na następny pułap a MY czyli wciąż kraj który dogania świat we wszystkim , manifestujemy nasze zdecydowanie oraz nowoczesność inwestując z wolna w atom…

Z bezpieczeństwem elektrowni atomowych jest jak z bezpieczeństwem lotów samolotem (bez żadnej aluzji..), poprostu katastrofy zdarzają się niezwykle żadko , w porównaniu z np. wypadkami drogowymi lub na torach , lecz za to jak już się stanie fakt takiej katastrofy….to pociąga za sobą odrazu ogromną liczbę ofiar ludzkich . I jak teraz rozgryźć ten problem ? Szukać czegoś na pograniczy magii i ekologji ? Z drugiej strony efektem ubocznym pracy danej elektrowni są odpady radioaktywne na które mogą mieć chrapkę np. terroryści , oraz to żę gdzieś w ziemi trzeba to składować , tworząc znowu bombę z opuźnionym zapłonem . Plusem zaś jest „tania” energia elektryczna , przynajmniej tak zapowiadana…

Napewno teraz będzie trudniej przekonać ludzi do zgody na budowę takich elektrowni , chociaż np. Polska nie leży na terenach narażonych na trzęsienia ziemi . Jedyne trzęsienia ziemi jakie mogą nas czekać to takie wywołane głupotą polityków…ale od nich na szczęście nie walą się reaktory .

Patrząc na zdjęcia z japonii , na przekazy TV osobiście widzę tę niesłychaną dyscyplinę japończyków , nawet w tak ciężkich chwilach . Zauwazyłem takie zbiorowe podejście do wszystkiego , taką solidarność . Jestem przekonany że gdyby trzęsienie ziemi miało miejsce np w USA lub gdzieś w polsce…to przekazy TV były by pełne scen niczym z horrorów . Pokazane by było jak wojsko i policja pilnuje resztek sklepów oraz stacji benzynowych przed zwyklym szabrowaniem i bandytyzmem . W japonii zaś każdy zdaje się ponosić własne cierpienie oraz troskę o swoje państwo z godnością , bez łamania prawa i aktów przemocy . Wydaje mi się że tam nie ma czegoś takiego jak na naszym podwórku np. w czasie powodzi , gdzie hieny łaszące się na ostatnią złotówkę sprzedawali wodę do picia z kilkunastokrotnym, przebiciem osobom poszkodowanym….

http://www.redcross.org/

ORAZ

http://www.unicefusa.org/

Szukajcie także informacji na stronach Polskiego Czerwonego Krzyża ……

Sami chcielibysmy aby nam Ktoś pomógł….pomózmy innym w potrzebie….

Reklamy

Kategorie

%d blogerów lubi to: